Cum să anulați abonamentul dumneavoastră

Article author
Harriet
 • Actualizat

Sperăm că veți găsi întotdeauna valoare în biblioteca noastră imensă de cărți electronice, cărți audio, știri, reviste, partituri și multe altele. Cu toate acestea, înțelegem că uneori trebuie să ne luăm rămas bun. De aceea, facem ușor să vă anulați abonamentul.

Rețineți că abonamentul dvs. vă oferă acces la toate cele trei produse ale noastre - Everand, Scribd și SlideShare. Dacă doriți să păstrați accesul premium la unul dintre aceste produse, trebuie să rămâneți abonat.

În acest moment, utilizatorii SlideShare cu un abonament vor dori să viziteze site-ul Scribd pentru a vizualiza și gestiona abonamentul lor. Nu vă faceți griji - pagina de setări a contului dvs. de pe SlideShare vă va direcționa și către locul corect pentru gestionarea acestor informații pe Scribd.

Putem încerca să remediem situația? Vrem să auzim de la voi! Contactați echipa noastră de suport pentru a ne spune cum vă putem ajuta.

Abonamente achiziționate cu cele mai multe metode de plată

Dacă ați utilizat una dintre următoarele metode de plată, puteți gestiona abonamentul dvs. în orice moment conectându-vă la unul dintre site-urile noastre și mergând la pagina contului dvs.:

 • Card de credit/debit
 • PayPal
 • Google Pay
 • Apple Pay

Pentru a anula abonamentul:

 1. Conectați-vă la contul dvs. pe site-ul Scribd sau Everand
 2. Navigați la pagina contului dvs.
 3. În secțiunea Detalii abonament și plată din Contul dvs., faceți clic pe "Încheie abonamentul meu" (pentru unii membri, acest lucru poate apărea ca "Anulează abonamentul")
 4. Odată ce faceți clic pe linkul pentru a începe procesul de anulare, veți vedea câteva pagini de confirmare. Citiți și revizuiți înainte de a merge mai departe.
 5. Veți ști că abonamentul dvs. a fost anulat cu succes atunci când vedeți un mesaj de confirmare afișat. Vom trimite și un email de confirmare la adresa de email înregistrată în contul dvs.

Abonamente achiziționate prin App Store de la Apple

Dacă doriți să anulați un abonament pe care l-ați achiziționat în App Store, puteți face acest lucru direct în contul dvs. Apple. În funcție de aplicația pe care ați utilizat-o atunci când v-ați înscris pentru abonament, acesta poate apărea fie ca Scribd, fie ca Everand în contul dvs.

Pe un Mac:

 1. Deschideți App Store-ul;
 2. Selectați butonul de autentificare sau numele dvs. din partea de jos a barei laterale;
 3. Faceți clic pe Vizualizare informații în partea de sus a ferestrei;
 4. Derulați în jos până la Abonamente și faceți clic pe Gestionează;
 5. Găsiți Scribd sau Everand și selectați opțiunea Editare;
 6. Selectați Anulează abonamentul pentru a confirma anularea.

Pe un iPhone sau iPad:

 1. Accesați Setări pe dispozitivul dvs.;
 2. Selectați Apple ID-ul dvs.;
 3. Acum, atingeți Abonamente și selectați Scribd sau Everand;
 4. Atingeți Anulează abonamentul pentru a confirma anularea.

În timp ce Apple vă poate ajuta în continuare să vă gestionați abonamentele Apple, puteți, de asemenea, să ne anunțați dacă aveți întrebări despre acest proces. Nu ezitați să contactați echipa noastră de suport și să vă ajutăm!

Abonamente achiziționate prin Google Play

Pentru a anula, suspenda sau modifica abonamentul achiziționat prin Google Play, puteți face acest lucru prin intermediul contului dvs. Google Play. În funcție de aplicația pe care ați utilizat-o la înregistrarea abonamentului, acesta poate apărea fie ca Scribd, fie ca Everand în contul dvs.

Pe un computer:

 1. Vizitați play.google.com
 2. Conectați-vă la contul Google corect
 3. Pe partea stângă, selectați Abonamentele mele
 4. Găsiți abonamentul Scribd sau Everand, faceți clic pe Gestionare și apoi selectați Anulare abonament
 5. Când vedeți fereastra pop-up de confirmare, selectați Da

Pe un dispozitiv Android:

 1. Deschideți aplicația Google Play
 2. În partea dreaptă sus, atingeți pictograma profilului
 3. Selectați Plăți și abonamente, apoi Abonamente
 4. Găsiți abonamentul Scribd sau Everand
 5. Selectați Anulare abonament

Pentru informații mai detaliate despre gestionarea abonamentului Google Play, vă rugăm să vizitați suportul Google Play. Desigur, dacă aveți întrebări suplimentare, vă rugăm să contactați echipa noastră de suport, și vom fi bucuroși să vă ajutăm!

Abonamente achiziționate prin Boku (anterior Fortumo)

Unii clienți plătesc abonamentul lor ca parte a facturii lunare a telefonului mobil, cunoscută și sub denumirea de plată directă prin operator. Această metodă de plată este furnizată de Boku, un procesator de plăți terț, utilizatorilor eligibili din Indonezia. Dacă achiziția dvs. a fost procesată ca parte a facturii telefonului mobil, vă rugăm să contactați suportul Boku pentru a anula abonamentul.

Dacă nu sunteți sigur de metoda dvs. de plată, vă rugăm să contactați echipa noastră de suport pentru asistență suplimentară.

Ce se întâmplă dacă anulez în mijlocul perioadei mele de abonament?

Vestea bună! Timpul pentru care ați plătit deja vă aparține - adică puteți continua să utilizați funcțiile premium ale abonamentului, cum ar fi cărțile electronice și cărțile audio, până în ultima zi a ciclului de facturare.

De exemplu: Dacă ați început un abonament lunar pe 1 ianuarie, veți avea întregul luna ianuarie pentru a continua lectura, chiar dacă anulați pe 15 ianuarie.

Vă rugăm să rețineți: abonații care se află încă în perioada de încercare gratuită vor pierde imediat accesul la conținutul și funcțiile premium în urma anulării.

Ce se întâmplă cu contul meu după ce anulez abonamentul?

După ce abonamentul dvs. este anulat și expiră, contul dvs. gratuit va rămâne activ - astfel încât veți putea încă să partajați documente pe Scribd sau SlideShare și să utilizați oricare dintre celelalte funcții gratuite ale noastre. Cu toate acestea, nu veți putea accesa titluri premium pe Everand, dar istoricul dvs. de lectură și listele salvate vor rămâne intacte în cazul în care decideți să reabonați.

Ștergerea contului dvs.

În unele cazuri, s-ar putea să decideți să ștergeți complet contul dumneavoastră. Avem un ghid pas cu pas în articolul nostru de suport, "Cum îmi șterg contul?"

Dacă aveți o abonament activ, nu veți putea șterge contul fără a anula mai întâi abonamentul și a permite expirarea timpului rămas.

A fost util acest articol?