Cum să anulați abonamentul dumneavoastră

Article author
Harriet
 • Actualizat

Sperăm că veți găsi întotdeauna valoare în abonamentul dumneavoastră, însă înțelegem că uneori trebuie să ne luăm rămas bun. De aceea, vă punem la dispoziție o modalitate simplă de a vă anula abonamentul.

Rețineți că abonamentul dumneavoastră vă oferă acces la toate cele trei produse ale noastre - Everand, Scribd și SlideShare. Dacă doriți să păstrați accesul premium la unul dintre aceste produse, trebuie să rămâneți abonat.

În acest moment, utilizatorii SlideShare cu un abonament vor trebui să viziteze site-ul Scribd pentru a vizualiza și gestiona abonamentul lor. Nu vă faceți griji - pagina de setări a contului dumneavoastră de pe SlideShare vă va redirecționa și către locul corect pentru gestionarea acestor informații pe Scribd.

Putem încerca să remediem situația? Dorim să auzim de la dumneavoastră! Contactați echipa noastră de suport pentru a ne spune cum vă putem ajuta.

Abonamente achiziționate cu cele mai multe metode de plată

Dacă ați utilizat una dintre următoarele metode de plată, puteți gestiona abonamentul dumneavoastră în orice moment conectându-vă la unul dintre site-urile noastre și mergând la pagina contului dumneavoastră:

 • Card de credit/debit
 • PayPal
 • Google Pay
 • Apple Pay

Pentru a anula abonamentul dumneavoastră:

 1. Conectați-vă la contul dumneavoastră pe site-ul Scribd sau Everand
 2. Accesați pagina contului dumneavoastră
 3. În secțiunea Detalii abonament și plată din Contul dumneavoastră, faceți clic pe "Încheie abonamentul meu" (pentru unii membri, acest lucru poate apărea ca "Anulează abonamentul")
 4. După ce faceți clic pe linkul pentru a începe procesul de anulare, veți vedea câteva pagini de confirmare. Citiți și revizuiți înainte de a merge mai departe.
 5. Veți ști că abonamentul dumneavoastră a fost anulat cu succes atunci când veți vedea un mesaj de confirmare afișat. Vom trimite și un email de confirmare la adresa de email înregistrată în contul dumneavoastră.

Abonamente achiziționate prin intermediul App Store de la Apple

Dacă doriți să anulați un abonament achiziționat în App Store, puteți face acest lucru direct în contul dumneavoastră Apple. În funcție de aplicația pe care ați utilizat-o la înregistrarea abonamentului, acesta poate apărea fie ca Scribd, fie ca Everand în contul dumneavoastră.

Pe un Mac:

 1. Deschideți App Store-ul;
 2. Selectați butonul de autentificare sau numele dumneavoastră din partea de jos a barei laterale;
 3. Faceți clic pe Vizualizare informații în partea de sus a ferestrei;
 4. Derulați în jos până la Abonamente și faceți clic pe Gestionează;
 5. Găsiți Scribd sau Everand și selectați opțiunea Editare;
 6. Selectați Anulează abonamentul pentru a confirma anularea.

Pe un iPhone sau iPad:

 1. Accesați Setări pe dispozitivul dumneavoastră;
 2. Selectați Apple ID-ul dumneavoastră;
 3. Acum, atingeți Abonamente și selectați Scribd sau Everand;
 4. Atingeți Anulează abonamentul pentru a confirma anularea.

În timp ce Apple vă poate ajuta în continuare să vă gestionați abonamentele Apple, puteți să ne anunțați și dacă aveți întrebări despre acest proces. Nu ezitați să contactați echipa noastră de suport și să vă ajutăm!

Abonamente achiziționate prin Google Play

Pentru a anula, suspenda sau modifica abonamentul achiziționat prin Google Play, puteți face acest lucru prin intermediul contului dvs. Google Play. În funcție de aplicația pe care ați utilizat-o la înregistrarea abonamentului, acesta poate apărea fie ca Scribd, fie ca Everand în contul dvs.

Pe un computer:

 1. Vizitați play.google.com
 2. Conectați-vă la contul Google corect
 3. Pe partea stângă, selectați Abonamentele mele
 4. Găsiți abonamentul Scribd sau Everand, faceți clic pe Gestionare și apoi selectați Anulare abonament
 5. Când vedeți fereastra de confirmare, selectați Da

Pe un dispozitiv Android:

 1. Deschideți aplicația Google Play
 2. În partea dreaptă sus, atingeți pictograma profilului
 3. Selectați Plăți și abonamente, apoi Abonamente
 4. Găsiți abonamentul Scribd sau Everand
 5. Selectați Anulare abonament

Pentru informații mai detaliate despre gestionarea abonamentului Google Play, vă rugăm să vizitați suportul Google Play. Desigur, dacă aveți întrebări suplimentare, vă rugăm să contactați echipa noastră de suport, și vom fi bucuroși să vă ajutăm!

Abonamente achiziționate prin Boku (fost Fortumo)

Unii clienți plătesc abonamentul lor ca parte a facturii lunare a telefonului mobil, cunoscută și sub denumirea de plată directă prin operator. Această metodă de plată este furnizată de Boku, un procesator de plăți terț, utilizatorilor eligibili din Indonezia. Dacă achiziția dvs. a fost procesată ca parte a facturii telefonului mobil, vă rugăm să contactați suportul Boku pentru a anula abonamentul.

Dacă nu sunteți sigur de metoda dvs. de plată, vă rugăm să contactați echipa noastră de suport pentru asistență suplimentară.

Ce se întâmplă dacă anulez în mijlocul perioadei mele de abonament?

Timpul pentru care ați plătit deja vă aparține - adică puteți continua să utilizați funcțiile premium ale abonamentului până în ultima zi a ciclului de facturare.

De exemplu: Dacă ați început un abonament lunar pe 1 ianuarie, veți avea întregul luna ianuarie pentru a continua să citiți, chiar dacă anulați pe 15 ianuarie.

Vă rugăm să rețineți: abonații care se află încă în perioada de încercare gratuită vor pierde imediat accesul la conținutul și funcțiile premium în urma anulării.

Ce se întâmplă cu contul meu după ce anulez abonamentul?

După ce abonamentul dvs. este anulat și expiră, contul dvs. gratuit va rămâne activ - astfel încât veți putea în continuare să partajați documente pe Scribd sau SlideShare și să utilizați oricare dintre celelalte funcții gratuite ale noastre. Cu toate acestea, nu puteți accesa titluri premium pe Everand cu un cont gratuit, dar istoricul dvs. de lectură și listele salvate vor rămâne intacte în cazul în care decideți să reabonați.

Ștergerea contului dvs.

În unele cazuri, s-ar putea să decideți că doriți să ștergeți complet contul dvs. Avem un ghid pas cu pas în articolul nostru de suport, "Cum îmi șterg contul?"

Dacă aveți o abonament activ, nu veți putea șterge contul fără a anula mai întâi abonamentul și a permite expirarea timpului rămas.

A fost util acest articol?