Rambursări

Article author
Autumn E.
 • Actualizat

Aveți o problemă cu achiziția dvs.? Vom fi bucuroși să vă ajutăm în orice fel putem, cu toate că există câteva restricții care stabilesc dacă sunteți eligibil pentru un rambursare.

Trebuie să ne contactați în termen de 30 de zile de la o taxă pentru a primi un rambursare. Nu vă putem acorda un rambursare pentru orice taxe mai vechi de 30 de zile.

Abonamentul dvs. este furnizat de Scribd, Inc. și acoperă accesul premium la toate cele trei produse ale noastre - Scribd, Everand și SlideShare.

Rambursările sunt procesate către aceeași metodă de plată utilizată la momentul achiziției. Nu oferim rambursări în numerar, cec sau alte metode de plată externe. Putem rambursa doar achizițiile efectuate în ultimele 30 de zile către cardul sau contul de plată original.

Condiții pentru un rambursare

Probleme tehnice, erori de plată, fraudă

Scribd, Inc. va emite rambursări pentru achiziții făcute în ultimele 30 de zile în următoarele cazuri:

 • Probleme tehnice - Dacă ați întâmpinat probleme tehnice care sunt vina Scribd, Inc. și vă împiedică să utilizați achiziția, putem, la discreția noastră, să vă furnizăm o copie de înlocuire a conținutului achiziționat, care poate fi o versiune diferită sau actualizată a acestui conținut. Dacă nu putem sau nu alegem să furnizăm o înlocuire, vă vom emite un rambursare.
 • Fraudă - Dacă se constată că contul dvs. a fost preluat de către o terță parte și utilizat în mod fraudulos, vă vom emite un rambursare.
 • Eroare de plată - Dacă se constată că Scribd, Inc. v-a taxat în mod eronat, vom emite un rambursare.
 • Conținut neașteptat/defectuos - Dacă achiziția a fost făcută pentru a debloca conținut suplimentar care se dovedește a fi drastic diferit față de cel prezentat în previzualizarea gratuită sau defectuos într-un fel, vă vom emite un rambursare.

Trebuie să ne contactați în termen de 30 de zile de la o taxă contestată pentru a putea emite un rambursare.

Cerințe pentru rambursarea abonamentului neutilizat

Împreună cu motivele de mai sus, puteți solicita, de asemenea, un rambursare pentru timpul de abonament neutilizat în termen de 30 de zile de la taxa. Dacă ați utilizat cu succes serviciul în timpul perioadei, nu veți primi un rambursare. Toate abonamentele lunare și anuale se reînnoiesc automat, dar puteți anula în orice moment. Sunteți responsabil de anularea abonamentului dacă nu mai doriți să fiți membru plătitor. Vă rugăm să consultați ghidul nostru pentru anularea abonamentului pentru instrucțiuni privind anularea funcției de reînnoire în orice moment.

Scribd, Inc. nu oferă rambursări parțiale. Dacă ați utilizat serviciul pentru o parte din ciclul de facturare și apoi ați anulat, nu veți fi eligibil pentru a primi un rambursare pentru taxa. Puteți primi rambursări doar pentru condițiile de mai sus și pentru timpul neutilizat.

Din nou, trebuie să ne contactați în termen de 30 de zile de la orice taxă contestată, indiferent dacă ați utilizat achiziția. Nu vă putem acorda, în niciun caz, un rambursare pentru taxe mai vechi de 30 de zile. După 30 de zile, sunt impuse restricții asupra tranzacțiilor și nu se pot emite rambursări.

Cum să solicitați un rambursare

Dacă achiziția îndeplinește cerințele de mai sus privind tranzacția pentru care vom emite un rambursare și a avut loc în ultimele 30 de zile, contactați echipa noastră de suport pentru a vă putea emite un rambursare pentru taxa.

Vă rugăm să includeți cât mai multe informații despre achiziție pentru a ne ajuta să o localizăm rapid pentru dvs. Ideal, includeți:

 • Numărul comenzii; acesta poate fi găsit în emailul de confirmare trimis la momentul achiziției
 • Numele de utilizator și adresa de email asociată contului tău Scribd
 • Valoarea achiziției
 • Data și ora la care a fost efectuată plata
 • Dacă ai fost taxat cu cardul de credit: ultimele patru cifre ale numărului cardului (vă rugăm să nu includeți numărul complet din motive de securitate), tipul cardului (Visa, MasterCard, etc.) și numele care apare pe card
 • Dacă ai fost taxat prin PayPal: adresa de email asociată contului tău PayPal și numărul de tranzacție al comenzii pe PayPal
 • Dacă folosești Google Pay, Apple Pay sau orice alt serviciu de plată care generează un număr temporar de card pentru achiziții online, recomandăm să confirmi ultimele patru cifre ale numărului de card token

Pentru abonamentele achiziționate prin Google Play, nu este posibilă returnarea banilor fără anularea abonamentului asociat. Dacă dorești să rămâi un abonat activ, recomandăm să ne contactezi pentru a vedea dacă se poate aplica un credit în contul tău în loc de returnarea banilor.

Returnarea banilor pentru abonamente procesate de Apple sau Boku

Achizițiile din App Store de la Apple sunt susținute de Apple. Din cauza politicilor de securitate ale Apple, Scribd nu poate returna achizițiile făcute prin App Store. Echipa noastră de suport te va ajuta cu plăcere în cazul întrebărilor și problemelor tehnice, dar solicitările de returnare a banilor trebuie direcționate către Apple dacă ai achiziționat prin App Store. Poți contacta direct Apple pentru a solicita o rambursare aici.

Similar, unii clienți ai Scribd, Inc. plătesc abonamentul lor ca parte a facturii lunare a telefonului mobil, cunoscută și sub numele de facturare directă a operatorului. Această metodă de plată este oferită de Boku, un procesator de plăți terț, utilizatorilor eligibili din Indonezia. Dacă achiziția ta a fost procesată ca parte a facturii telefonului mobil, te rugăm să contactezi suportul Boku pentru a solicita o rambursare.

Rezervarea drepturilor

Scribd, Inc. își rezervă dreptul de a refuza o solicitare de rambursare dacă crede în mod rezonabil (i) că încerci să exploatezi în mod injust această politică de rambursare; (ii) dacă încalci Termenii de utilizare ai noștri; sau (iii) dacă Scribd, Inc. suspectează în mod rezonabil că utilizezi serviciul nostru în mod fraudulos.

Această ghid de rambursare nu afectează drepturile tale legale.

A fost util acest articol?