Notificare privind accesibilitatea

Article author
Keiana B.
  • Actualizat

Angajamentul nostru față de accesibilitate

La Scribd, suntem angajați față de abonații noștri. Indiferent dacă utilizați tehnologii de asistență precum un cititor de ecran, o lupă, software de recunoaștere vocală sau tehnologie de comutare, sau dacă descoperiți că aveți alte nevoi de accesibilitate, credem că toți abonații noștri ar trebui să poată accesa și utiliza serviciul nostru prin intermediul site-ului nostru web și al site-ului mobil. Deoarece îmbrățișăm valorile diversității și incluziunii în tot ceea ce facem, misiunea noastră este de a face ca Scribd să fie alegerea pentru lectură recreativă, pentru toate persoanele.

Cum ne atingem obiectivele?

Ne stabilim standarde ridicate pentru accesibilitatea web și ne străduim să ne asigurăm că respectăm toate legile și ghidurile. Echipa noastră de profesioniști este dedicată să facă experiențele noastre de pe site-ul web și site-ul mobil cât mai bune posibil, și colaborăm cu grupuri de apărare a drepturilor, parteneri din industrie și furnizori pentru a identifica zonele care necesită îmbunătățiri.

  1. Normele de Accesibilitate a Conținutului Web (WCAG) 2.0 Nivel AA sunt recunoscute și recunoscute ca măsură internațională standard de succes. Lucrăm pentru a îndeplini aceste standarde și vom testa în mod regulat site-ul nostru pentru a ne asigura că respectăm cerințele. Integram accesibilitatea și designul inclusiv ca parte integrantă a tuturor activităților noastre digitale: în timpul planificării proiectului, implementării și îmbunătățirilor site-ului pe baza feedback-ului abonaților.

  2. Colaborăm cu grupuri de apărare a drepturilor, specialiști în accesibilitate și utilizabilitate pentru a ne asigura că site-urile noastre funcționează corect.

  3. Suntem mereu în proces de învățare. Echipele noastre învață din tot ceea ce facem, și căutăm întotdeauna îmbunătățiri în performanță, viteză și accesibilitate.

Pașii pe care îi întreprindem pentru a îmbunătăți accesibilitatea

Iată câteva dintre aspectele pe care le abordăm pentru a ne asigura că site-ul nostru web și site-ul mobil sunt cât mai ușor de utilizat posibil pentru toți abonații:

  1. Structura Site-ului: Lucrăm pentru a folosi antete, liste, paragrafe și alte caracteristici de formatare adecvate pe scribd.com astfel încât abonații să poată înțelege conținutul și să navigheze mai ușor cu tehnologia de asistență.

  2. Echivalente Textuale: Persoanele care nu pot vedea imagini sau auzi sunetul ar putea avea nevoie de o formă de echivalent textual pentru a interacționa cu site-urile noastre. Lucrăm pentru a ne asigura că imaginile și multimedialele noastre sunt complet accesibile prin text alternativ, legende și transcrieri.

  3. Acces Complet cu Tastatură: Lucrăm pentru a ne asigura că tot ceea ce construim poate fi accesat folosind o tastatură.

  4. Consistența Site-ului: Ne străduim să avem consistență în modul în care construim site-ul nostru web și site-ul mobil. Odată ce înțelegeți cum funcționează navigarea și serviciul nostru, obiectivul nostru este să ne asigurăm că veți putea interacționa cu site-ul nostru web și site-ul mobil cu funcționalitate constantă.

Aveți nevoie de ajutor sau aveți feedback?

Vă rugăm să trimiteți orice întrebări sau feedback despre accesibilitate la Asistența Scribd.

Aflați mai multe

Inițiativa de Accesibilitate Web (WAI) a W3C

Resurse, strategii și ghiduri pentru a ajuta la accesibilitatea completă a web-ului pentru persoanele cu dizabilități.

A fost util acest articol?